Minden, amit a búvárlámpákról tudni érdemes!
A búvárkodás izgalmas és lenyűgöző tevékenység, amely lehetőséget ad arra, hogy felfedezzük az óceánok mélyét és a víz alatti világ csodáit. Azonban a mélyebb és sötétebb vizek felfedezéséhez elengedhetetlen egy kiváló minőségű búvárlámpa. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, miért fontos a megfelelő búvárlámpa kiválasztása, és mire kell figyelni a vásárlás során.
Mire jó egy búvárlámpa?
A búvárlámpa segít a búvárnak abban, hogy jobban lássa a környezetét, megfigyelje a vízi élővilágot, és navigáljon a vízben. Fontos kiemelni, hogy a vízfelszín alatt nem csak éjszaka van szükség lámpára.
Egy jó búvárlámpa nappali fényben is elengedhetetlen, mert nagyban növeli a búvárkodás élményét. Fénye visszahozza a színeket, amik a víz alatt lámpa nélkül már pár méter mélységben elvesznek. Ha a víz alatt fotózni is szeretnénk, semmiképp se hagyjuk otthon a búvárlámpánkat. A lámpa segítségével a víz alatti világot teljes, színes valójában tudjuk megörökíteni, míg lámpa nélkül minden csak kékesszürke lesz a fotón.
Egy búvárlámpa azonban nem csak a víz alatt jön jól: segítségével megvilágíthatjuk az amúgy teljes sötétségbe burkolozó kék vizes tengeri barlangokat is. Éjszakai fürdőzés vagy hajózás során is kihasználhatjuk a lámpa azon előnyét, hogy biztosan nem éri baj a akkor sem, ha a vízbe esik. Ezért, ha van búvárlámpánk feltétlen vigyük magunkkal bármilyen felszíni vizes programra is.
A normál mindennapi használat mellett fontos megjegyezni, hogy a búvárlámpa egy esetleges vészhelyzet során biztonsági eszközként is funkcionál. Mind a parton mind a vízben előfordulhatnak vészhelyzetek. Búvárlámpánk ilyenkor sem hagy minket cserben, erős fénye kiváló jelzőfény a vízfelszín felett és alatt is, ha például búvárpárunktól eltévedünk.
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe búvárlámpánk kiválasztásánál?
- Fényerő és lumen
A búvárlámpák fényereje - ahogy a többi zseblámpáé is - lumenben van megadva. Minél magasabb a lumen szám, annál erősebb a fény. A hobbi búvárok számára általában 500-1000 lumen elegendő, míg a professzionális búvárok gyakran 1000 lumen feletti lámpákat használnak. Ne feledd, elsősorban nem a tapasztalatod, hanem a merülési körülményeid határozzák meg, hogy mekkora (és milyen típusú) fényerőre van szükséged. Erősebb és nagy sugárban szóródó fényre lehet szükséged zavarosabb vízben, éjszakai merülésnél. Viszont ugyanúgy éjszaka, ha tiszták a vízviszonyok egy szűkebb hatósugarú és kisebb fényerőjű lámpa előnyösebb lehet, mert így még mindig tökéletesen látsz, de sokkal kevésbé zavarod meg a fénnyel az élővilágot.
- Üzemidő és akkumulátor
Az üzemidő fontos tényező, különösen hosszabb búvárkodások során. Válasszunk olyan lámpát, amely hosszú üzemidőt biztosít, és újratölthető akkumulátorral rendelkezik, mert ez környezetbarátabb megoldás az egyszer használatos elemekkel szemben.
Alapszabály: minél nagyobb egy akkumulátor kapacitása (mAh) annál tovább fogja bírni vele a lámpád a sötétben. Ha olyan lámpát választasz például, ami 18650-es méretű akkumulátorral működik, akkor 3500 mAh az, ami nagy kapacitásnak számít az ekkora méretű akkuk esetében.
Fontos megjegyezni, hogy bármilyen nagy is az akku kapacitás, a különböző turbó módok gyorsan merítik az akkumulátort, ezért ezeket mindig csak rövid ideg, körültekintően használd.
A búvárlámpák újratölthető akkuja típus szerint lehet beépített vagy cserélhető. Mindkettő típusnak megvannak az előnyei és a hátrányai.
Beépített akkumulátorok
- Előnyök:
- Kompaktabb és könnyebb lámpatestek
- Általában egyszerűen tölthetők egy USB kábelen keresztül, nem kell külön töltőt magunkkal vinnünk. - Hátrányok:
- Ha az akkumulátor lemerül vagy meghibásodik, az egész lámpát ki kell cserélni vagy javíttatni kell, ami sok esetben költséges vagy nem megvalósítható.
- Viszonylag lassú töltés: egy USB kábelen mindig sokkal lassabban fog feltöltődni az akkumulátor, mint egy professzionális töltőben.
Cserélhető akkumulátorok
- Előnyök:
- Rugalmasabb használatot biztosítanak: ha lemerül az akkumulátor, egyszerűen kicserélhetjük egy feltöltöttre, így nem kell várni a töltésre.
- Mi dönthetjük el, hogy mekkora kapacitású, milyen márkájú akkut választunk, így kihozhatjuk lámpánkból a maximumot.
- Hosszabb búvárkodások során akár több tartalék akkumulátort is magunkkal vihetünk.
- csakúgy mint a beépített akkuk esetében, sokszor a cserélhető akkut is fel tudjuk tölteni a lámpában, egy USB kábel segítségével, de választhatunk professzionális akku töltőt is, amiben egyszerre akár több akkut is feltölthetünk. - Hátrányok:
- Figyelni kell az akkuk megfelelő tárolásra és karbantartásra, hogy hosszú távon megbízhatóan működjenek.
- Már vásárlásnál is körültekintőnek kell lennünk, hogy biztosan a megfelelő akkut és töltőt válasszuk a lámpához.
- Ha nem az USB kábellel töltjük, akkor plusz akkumulátor töltőt is magunkkal kell vinnünk.
- Vízállóság és mélységi határ
Minden búvárlámpának rendelkeznie kell vízálló besorolással, amely meghatározza, hogy milyen mélységig használható biztonságosan. Ellenőrizzük, hogy a lámpa megfelel-e a tervezett búvárkodási mélységünknek.
- Anyag és kialakítás
A búvárlámpa anyaga és kialakítása szintén fontos szempont. A rozsdamentes acél és az alumínium ötvözetek tartósak és ellenállnak a korróziónak. A lámpa ergonomikus kialakítása és könnyű kezelhetősége is növeli a használati élményt. Jó például, ha a lámpa egy kézzel is könnyen használható.
- Elsődleges vagy másodlagos lámpának fogod használni?
Az elsődleges lámpa lesz az, amit a mindennapokban a leggyakrabban fogsz használni a vízben. Ennek megfelelően elsődleges búvárlámpának mindig olyat érdemes választani, ami maradéktalanul megfelel minden igényednek. Ne köss túl sok kompromisszumot, mert egy-egy kisebb kényelmetlenség hosszú távon már nagyon fárasztó lehet. Inkább egyszer ruházz be egy jó búvárlámpára, amivel maradéktalanul boldog vagy, mint hogy folyton újat kelljen vásárolnod.
Ha már van elsődleges lámpád, akkor egy tartalék lámpát még érdemes beszerezned. Minden helyzetre felkészülve a búvároknál mindig két lámpának kell lennie, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés akkor sem, ha az elsődleges lámpáddal merülés közben váratlan probléma történne. Természetesen az a legjobb, ha a második lámpád is a kedvenced és számodra tökéletes, de itt már köthetsz kisebb kompromisszumokat. Például nem baj, ha nem akkora a fényereje mint az elsődleges búvárlámpádnak. A kisebb méret kifejezetten előny ilyen esetben, hiszen így a tartaléklámpa könnyen hordozható, nem zavar a merülés során.
Amiben ne köss kompromisszumot: legyen ennek is hosszú üzemidejű az akkumulátora.
Hogyan tartsuk karban a búvárlámpánkat?
A búvárlámpa karbantartása kulcsfontosságú a hosszú élettartam és a megbízhatóság érdekében. Minden használat után alaposan öblítsük le édesvízzel, és rendszeresen ellenőrizzük az O-gyűrűket és a tömítéseket. Az akkumulátort tartsuk száraz helyen, és kerüljük a hosszabb ideig tartó tárolást teljesen feltöltött vagy lemerült állapotban. Ha szeretnél utánanézni jobban, hogyan kell megfelelően tárolni a lítium-ion akkumulátorokat, ebből a cikkünkből megtudhatod.
Összegzés
Most már tudod, mik azok a szempontok, amikre figyelned kell, hogy megtaláld a számodra legtökéletesebb búvárlámpát! Nézz körül a Sportlámpa búvárlámpái között, széles választékunkból biztosan ki tudod választani a megfelelő társat a következő merülésedhez. Ha mégis bizonytalan lennél a választásban, keress minket telefonon vagy email-ben, ahol szakértő kollégánk örömmel segít neked az ideális lámpa megtalálásában!